Комунальний заклад
«Дошкільний навчальний заклад №23 Вінницької міської ради»
м.Вінниця, вул. Олександра Довженка, 3-а
Режим роботи: 7.30 - 19.30
E-mail: dnz23@galaxy.vn.ua

Використання матеріалів журналу "Медична сестра дошкільного закладу" (№9, 2015)

        Ні для кого не секрет, що стан здоров'я дитини залежить від її харчування. Дотримуючись принципів раціонального харчування, ви формуєтеся в дитячих тваринах, які звикли до здорового способу життя та уникнути проблем із надлишковою вагою в минулому.

        Пам'ятайте, що здорові діти підсвідомо дотримуються природного внутрішнього біоритму. Тому вони їдять, коли голодні, і припиняють їсти, коли насичуються. Врахуйте особливість і не заохочуйте дітей до переїдання.

     Відмовтеся в дитячому раціоні від солодких напоїв. Нектари та газовані напої, що містять надлишок цукру, фрукти та штучні підсолоджувачі, надзвичайно калорійні. Тож ліпше давайте дитині більше води, нежирного молока, натуральних свіжоприготовлених соків і фіточаїв.

        Обмежте споживання дитиною продуктів, які містять цукор і клейковину.

       Не заохочуйте дитину до споживання хліба, крекерів, пончиків, тортів, картопляних чіпсів тощо. Заміщуйте їх продуктами, які потребують посиленого жування, як-от: цільна зерна, квасоля, горох, сочевиця, усі овочі, окрім картоплі. Корисними будуть фрукти з низьким рівнем цукру, а також ягоди. А від вживання дитиною бананів, ананасів, манго, різноманітних цукатів і сухофруктів обмеже. Оскільки вміст цукру в них значно більший, ніж в інших фруктах та ягодах.

        Стежте, щоб у дитячому раціоні не було висококалорійної їжі. смак, напівфабрикати, фаст-фуд і солодощі формують у дітей нездорову харчову поведінку. Вони не містять вітамінів, мікро- та макроелементів. Ліпше давайте в раціон дитини молоко й молочні продукти, свіжоприготовані рибу та дієтичне м’ясо, які збагачують організм дитини необхідними для її зростання білками та жирами.

        Підбайте, дитину не пропускала для приготування їжі. Заохочуйте дитину їсти частіше, але невеликими порціями. Також в легкі або їй південок перекуси. У пригоди стануть різні горіхи й насіння. Вони добре втамовують голод, багаті на вітаміни, мікро- та макроменти, «правильні» жири. До того ж гори нормалізують кислотний баланс у ротовій хворобі, допомагаючи запобігти карієсу зубів.

      Зменшою вживати солі дитини. Уникайте дієтиною солоних м'ясних продуктів — шинки, ковбаси, бекону, сосисок, а також пересолювання їжі. Надлишок голі викликає підвищення артеріального тиску, втрату організму кальцію, утворення каменів у нірках.

       Забезпечте дитячий раціон «правильними» жирами. Стежте за тим, аби їжа, яку вживає дитина, містила «правильні» жири, зокрема кислоту омега-3 поліненасичені жирні, які є в лососеві, сардинах, насінні льону та волоських горіхах. Обмеже вживання вершків дитиною насичених жирів та гідрогенізованих рослинних олій, які містяться в маргаринах, попкорні, печиві, морозиві тощо.

         Додайте до дитячого раціону мультивітамінні препарати.  Інколи переїдання пов’язане з нестачею в раціоні вітамінів, мікро- та макроментів, які намагаються використовувати в такому способі поповнення. Тож доповніть раціон дітей якісними мультивітамінами, щоб отримати всі живі речовини, необхідні для повноцінного розвитку дитини. Переконайтеся, що мультивітаміни містять фолієву кислоту, вітаміни В6, С і D.

        Уникайте одноманітності в харчуванні дитини.  Додавайте в дитячий раціон різноманітні овочі та фрукти, молоко і молочні продукти, рибу, крупи, м’ясо, яйця, зелень. Харчування — запорука запобігання різноманітності вітамінів.

        Не перегодуйте дитину і не хваліть її за «чисту тарілку». Забезпечте дітей або помірні порції харчування. Дозволяйте їй не доїдати і давайте додаткову порцію, якщо дитина просить.

      Регулюйте споживання солодощів дитиною . Не використовуйте солодощі як заохочення для споживання «потрібної і правильної» їжі, але водночас не забороняйте їхнє використання.

       Привчіть дитину не їсти багато перед сном.  Запропонуйте їй склянку кефіру із зніженим вмістом жиру, молока або йогурту. Утім, не варто додавати до них булочку або печиво. Саме вживання перед сном легкозасвоюваних вуглеводів може зумовити збільшення вагітності.

       Не тисніть на дитину. Дитина постійно росте і розвивається. Тож із часом у змінюються смакові переваги й апетит. Тому, дитина поганої їсти, навпаки, переїдає — не здаєм, якщо краще у тривогу. така поведінка має короткочасний характер. Якщо ж ж довго, або в дитини зовсім зникне апетит, — зверніться до лікаря-педіатра, який допоможе з'ясувати причини й усунути проблему.